123 People

Popularne osoby, biznesy i firmy

Internet

Jak stworzyć mocne hasło do kont w Internecie? Jak je chronić?

hasła w internecie

Wraz z rozwojem i wzrostem funkcjonalności Internetu wzrosły wymagania bezpieczeństwa. Nie tylko musimy chronić swoją prywatność. Codziennie logujemy się do poczty, banku, czy aplikacji zakupowej. Jakiekolwiek włamanie na konto sprawiłoby nam poważne trudności. A chętnych na przechwycenie danych jest wielu. Nie dziwi zatem konieczność zabezpieczeń. Każde z kont skojarzone jest z adresem mailowym. Wszystko zaś chronione jest hasłami. Na nich opiera się nasze internetowe alter ego. Poniżej dowiecie się jak stworzyć mocne hasło internetowe oraz jak je chronić.

Do czego używamy haseł w Internecie?

Haseł w Internecie używa się do właściwie do wszystkiego. Zarówno do kont w Social Mediach, jak i do aplikacji użytkowych. Najważniejsze hasła, z których korzystamy dotyczą:

 • systemów operacyjnych komputerów i telefonów;
 • kont Google i Social Media;
 • poczty e-mail;
 • mobilnej i stacjonarnej aplikacji bankowej;
 • narzędzi i archiwów używanych do pracy;
 • aplikacji lojalnościowych i sprzedażowych;
 • gier.

System operacyjny

System operacyjny komputera i telefonu przypisywany jest użytkownikowi. Dlatego przy zakupie nowego laptopa i smartfona należy je dodatkowo konfigurować. Urządzenie wiązane jest z konkretnym adresem e-mail. Jest to wygodne, jednak wiąże się z użyciem hasła. Hasła, którego utrata może być bolesna. Ono bowiem chroni komputer i telefon przed niepożądanym dostępem.

Konto Google i Social Media

Konta Google i Social Media zawierają najwięcej danych osobowych właściciela. Często wiążą się z administrowaniem kont firmowych. Te konta łączone są także z kartami płatniczymi i numerami telefonów. Hasło do kont profilowych jest jednym z najważniejszych. Jego utrata może skutkować przykrymi konsekwencjami w wielu aspektach życia.

Poczta e-mail

Nasz adres e-mailowy służy nam do wszechstronnych kontaktów. Zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Jest również identyfikowany z naszą osobą i powiązanymi profilami w Internecie. To na pocztę e-mail spływają mniej lub bardziej poufne informacje. Dzięki niemu sprawujemy też nadzór nad aplikacjami wymagającymi rejestracji. Utrata hasła to jakby zgubić dowód osobisty. W nieodpowiednich rękach może doprowadzić do wymiernych szkód.

Mobilna i stacjonarna aplikacja bankowa

Dzięki tym aplikacjom mamy bieżący dostęp do własnych finansów. Aplikacje bankowe są łatwe w obsłudze. Służą kompleksowemu zarządzaniu rachunkami bankowymi. W niej dokonuje się niemal wszystkich operacji. To wypłaty gotówki, płatności za zakupy, czy zlecenia przelewów. Najczęściej dostęp do aplikacji jest wieloetapowy. Niekiedy wymaga dodatkowych potwierdzeń kodem SMS. O niepożądanych konsekwencjach utraty dostępu do aplikacji bankowej nie trzeba przekonywać. Często wiąże się to z utratą oszczędności i środków do życia.

Narzędzia i archiwa używane do pracy

Hasła chronią też dostępu do narzędzi i archiwów wykorzystywanych w pracy. Każdy użytkownik aplikacji ma bowiem w niej swoje konto. Niekiedy połączone jest z adresem e-mail. Stanowi często platformę komunikacji firmy. Nie inaczej jest z internetowymi narzędziami zewnętrznymi. Tam również dostępu chronią licencje i hasła. Utrata dostępu wiąże się tu z dużą odpowiedzialnością. W grę wchodzić mogą bowiem skutki, zarówno fizyczne, jak i prawne.

Aplikacje lojalnościowe i sprzedażowe

Aplikacje sprzedażowe i lojalnościowe często stanowią jedną platformę. To sposób na przyciągnięcie klienta przez sieci sprzedaży detalicznej. Zniżkami i punktami za lojalność kuszą sklepy i stacje benzynowe. Utrata hasła nie sprowadzi większych konsekwencji. W najgorszym wypadku stracimy dostęp do zgromadzonych bonusów.

Gry komputerowe

Gry komputerowe to gratka głównie dla młodzieży. Jednak i starszym zdarza się przysiąść na rundkę w Sieci. Gry najczęściej znajdują się na dedykowanych platformach. Z uwagi na częste kradzieże kont zostały dodatkowo zabezpieczone. Często wymagają wielostopniowej weryfikacji, zwłaszcza przy zmianie krytycznych ustawień. Utrata hasła może się jednak wiązać z kradzieżą konta. Dla dziecka to z pewnością duża przykrość i stres. Zwłaszcza jeśli miało się grze duże osiągnięcia.

Jak stworzyć mocne hasło w Internecie?

Mocne hasło w Internecie powinno spełniać kilka warunków. Od jego jakości zależy bowiem bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. Dziś do zabezpieczania urządzeń i aplikacji powszechnie stosuje się:

 • kod PIN;
 • hasło;
 • dostęp głosowy;
 • odcisk palca.

Jedynie pierwsze dwie opcje wymagają od nas kreatywności i dobrej pamięci. Kod PIN zawiera na ogół 4-6 cyfr. Tu jedynie od wyobraźni i skojarzeń użytkownika zależy jego złożoność. Nieco inaczej jest w przypadku ochrony hasłem. Powszechnie stosuje się tu kilka zasad:

 • hasło złożone z 8 do 20 znaków;
 • powinno zawierać małe i wielkie litery;
 • powinno zawierać przynajmniej jedną cyfrę;
 • powinno zawierać co najmniej jeden znak specjalny.

Dopiero tak zabezpieczone hasło jest w pełni unikatowe. Chroni też przed kradzieżą lub włamaniem na konto. Ma ono jednak jedną wadę. Jest je bardzo trudno zapamiętać. Dlatego też warto samemu zmodyfikować znane nam hasło zgodnie z wytycznymi.

Jak chronić hasła w Sieci?

Dobre i mocne hasło to podstawa zabezpieczenia naszych danych. Pamiętać jednak należy, by właściwie je chronić. Najłatwiej dokonać bowiem włamania mając klucz. Wiedzą to hakerzy, którzy nieustannie próbują nielegalnie uzyskać od nas dane. W Internecie nieustannie prowadzone są ataki mające przechwycić dane do kont. Zarówno w mediach społecznościowych, jak i do bankowości. W przypadku osób zajmujących wysokie stanowiska ataki służą uzyskaniu dostępu do informacji. Dlatego najważniejszą zasadą jest nie udostępniać nikomu naszych haseł. Pod jakąkolwiek postacią. Nie należy też pozwalać obcej osobie przeglądać własny komputer. Może się to bowiem wiązać z utratą do niego pełnego dostępu. Należy też bardzo ostrożnie podchodzić do linków przesyłanych w formie SMS. Prowadzą często do fałszywych witryn wyłudzających dane dostępowe do banków i social mediów. Dla użytkowników Internetu zaleca się też korzystanie z aplikacji antywirusowych. Zabezpieczają one urządzenia także od strony ochrony haseł. Najważniejsze z nich warto jednak zapamiętać. I modyfikować co jakiś czas.

Bezpieczeństwo sieci IT — praca

Zapewnienie bezpieczeństwa w Internecie to szeroko pojęta praca programisty. Mają oni bowiem różne specjalizacje. Nie do każdej pracy związanej z bezpieczeństwem potrzebne są też jednakowe kwalifikacje. Nie mniej to fascynująca praca. Dzięki aplikacjom antywirusowym czujemy się bezpiecznie w Internecie. Kolejne systemy bezpieczeństwa chronią nasze pieniądze. To zajęcie użyteczne dla społeczeństwa i powszechnie szanowane. Szukasz takiej pracy w Poznaniu lub okolicach? Może interesuje Cię inne miasto? Wszędzie możesz liczyć na atrakcyjne zarobki. Spece od bezpieczeństwa są bowiem jednymi z lepiej opłacanych w branży IT.

Bezpieczeństwo w Internecie — służby

W Polsce istnieją służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w Sieci. Zależnie od problemu zajmuje się tym Policja, CBŚ, ABW i służby wywiadowcze. Ich zadania służą nie tylko bezpieczeństwu państwa, ale też obywateli. Specjaliści bezpieczeństwa w Sieci i tu mogą liczyć na ciekawą pracę. Więcej przeczytasz w artykule Praca w ABW. Zobacz, na co można liczyć? Jakie są zarobki i czy są owocowe czwartki?