123 People

Popularne osoby, biznesy i firmy

Dom

Jak poprawnie i bezpiecznie wykonać fundamenty budynku?

dobrze zrobione i zabezpieczone ławy fundamentowe

Wiosna się zbliża wielkimi krokami! Wielu z Was, zapewne planuje rozpoczęcie własnej budowy. Od czego zacząć? W poniższym artykule przedstawię od czego zacząć takową budowę. Przedstawię także, początkowe prace fundamentowe. Jak je wykonać?

Jak zacząć, budowę swojego domu?

Na samym początku, z pewnością warto się zastanowić w jakiej lokalizacji chcielibyśmy mieszkać. Po wybraniu lokalizacji, musimy zakupić działkę budowlaną a następne zakupić projekt, naszego wymarzonego domu. Nie obejdzie się bez załatwienia formalności w gminie danej lokalizacji. Różnych rodzajów zgód na budowę, przyłącze wody, kanalizacji, elektryki itp. Lecz jeżeli już mamy to wszystko pozałatwiane. Pozostaje nam wybranie wykonawcy (chyba, że wykonawcami jesteśmy My sami i dobór materiałów z jakich chcemy budować nasz dom. Poniżej przedstawię, czym są fundamenty i jak je wykonać.

Jednym z najważniejszych etapów budowy, są właśnie fundamenty. To one biorą na siebie, obciążenie całego budynku. Odpowiednie zaprojektowanie fundamentów to podstawa! Możemy wybrać, pomiędzy tradycyjnymi ławami a zalewaniem całej płyty zbrojonej. Ta pierwsza opcja, jest z pewnością tańsza i w żadnym przypadku nie jest opcją gorszą. Dopiero na ławach lub płycie, rozpoczniemy murowanie ścian fundamentowych, poprzedzając to izolacją poziomą.

Jak zrobić takie ławy?

Wcześniej wspomniałem już o rozpoczęciu w pierwszej kolejności od wykopów. Wykopy te w pierwszej kolejności zalewamy tzw. chudym betonem. Dopiero na chudym betonie zaczynamy roboty szalunkowe, związane z ławami. Trzeba pamiętać o tym, by ławy były wykonane poniżej gruntu przemarzania, aby beton Nam nie pękał. Takowe ławy z pewnością trzeba zazbroić wykonanymi belkami z stalowych prętów. Po zazbrojeniu ław, możemy zamawiać beton i zacząć zalewanie. Najlepszym betonem dla ław fundamentowych, jest beton B15 lub B20. Upały nie należą do sojuszników betonu. Więc w upalne dni należy polewać beton, lub przykryć go czarną folią, aby nie zaczął nam pękać. Gdy beton wyschnie i zwiąże, przystępujemy do ułożenia warstwy izolującej z foli fundamentowej lub papy. Mamy już ułożoną papę, więc możemy zacząć murowanie. Murować możemy bloczkami betonowymi na zaprawie betonowej, lub pustakami silikonowymi na klej. Pierwszą warstwę w przypadku silikatów kładziemy na zaprawę! Innym rozwiązaniem jest, zaszalowanie ścian fundamentowych a następnie ich zalanie. Opcja z szalowaniem jest czasochłonna i z pewnością droższa. Po wymurowaniu ścian, zabieramy się za ich izolowanie. Izolujemy ciemną masą asfaltową, dysperbitem, papą termozgrzewalną lub masą kauczukową. Następnie ściany ocieplamy styropianem ekstrudowanym (Styrodur) i zakładamy na niego folię kubełkową. Następnie, zasypujemy wnętrze budynku i z zewnątrz piaskiem. Zagęszczamy i po zagęszczeniu układamy kanalizację jak i odprowadzamy rury wodne. Gdy już kanalizacja i woda będzie rozprowadzona a piasek zagęszczony, przystępujemy do zalania chudziaka betonem B10. Jeżeli chcielibyście mieć budynek podpiwniczony, konieczne jest wykonanie stropu nad pomieszczeniem piwniczym. Strop trzeba zazbroić kratownicą.

Mam nadzieję, że w pewnym stopniu pomogłem w rozpoczęciu budowy!