123 People

Popularne osoby, biznesy i firmy

Bezpieczeństwo, Internet

Czy z internetu da się jeszcze korzystać anonimowo?

anonimowaość w sieci - jak chronić dane w internecie

W dobie absolutnego duopolu Facebooka i Google wiele osób zapomina o tym, że narzucane przez te firmy standardy w zakresie korzystania z prywatnych danych użytkowników niezupełnie muszą być normalnością, do której należy się bezwzględnie przygotować. Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia byłaby sytuacja, w której przeciętny użytkownik internetu w pełni świadomie oddaje informacje o sobie, które dany serwis internetowy wykorzysta następnie jako informację handlową i zwyczajnie sprzeda ją podmiotom zainteresowanym kupnem. Anonimowość i prywatność w internecie była bez wątpienia wielką ideą, ale po latach emfazę należy położyć na słowo „była”. Czasy się zmieniły, wachlarz usług wielkich korporacji internetowych znacznie się poszerzył, a rzesze nieświadomych użytkowników położyły na szali swoją prywatność, by uzyskać możliwość darmowego i swobodnego kontaktu ze znajomymi, korzystania ze znakomitej poczty elektronicznej czy serwisów takich jak YouTube. Idea otrzymywania usług w zamian za zgodę na stanie się przedmiotem informacji handlowej z całą pewnością nie jest jednoznacznie ani zła, ani dobra. Tylko jedno w tej sytuacji nadal jest pewne – nie musimy się godzić na standardy narzucane nam przez korporacje i dlatego warto zaopatrzyć się w wiedzę, która pozwoli nam na korzystanie z internetu w sposób anonimowy i bezpieczny.

Zabezpieczenie swojej aktywności w internecie musi niestety wiązać się z wydatkami – usługi, które nie handlują danymi użytkowników, mają znacznie ograniczone przychody z reklam i dlatego muszą liczyć na wszelkiego rodzaju subskrypcje i abonamenty wykupowane przez użytkowników. Podstawą jest zatem podmienienie używanych serwisów na ich bezpieczniejsze, szanujące prywatność wersje – WhatsApp jest niezwykle popularną, szyfrującą wiadomości odmianą Messengera, alternatyw dla Gmaila znajdziemy natomiast całe mnóstwo w każdym zakątku internetu. Anonimowość kompletna musi wiązać się z poświęceniami, dlatego nie ma tutaj mowy o półśrodkach – jeśli nie chcemy, by algorytmy Google i Facebooka zbierały dane na nasz temat, musimy się od tych serwisów całkowicie odciąć. Jeśli chodzi o bardziej techniczne kwestie przeglądania internetu, na rynku dostępnych jest wiele przeglądarek szczycących się wielkim szacunkiem do prywatnych danych użytkowników, a jeśli chodzi o wyszukiwarki, na pewno warto jest zainteresować się DuckDuckGo.

Po znalezieniu alternatyw dla używanych na co dzień usług internetowych, należy jeszcze koniecznie zadbać o swoją anonimowość i bezpieczeństwo od wszelkiego rodzaju innych algorytmów i aplikacji szpiegujących, które są częstymi bywalcami kodów źródłowych na różnych stronach internetowych. Najlepszym zabezpieczeniem bezwzględnie jest usługa VPN, która wiąże się z kosztami rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie, ale daje niemal całkowitą gwarancję bezpieczeństwa i pozwala nam na zachowanie pełnej anonimowości, niezależnie od okoliczności. Po zamianie aplikacji i wykupieniu zabezpieczenia naszych połączeń internetowych, możemy się uznać za osobę całkowicie niezależną od standardów narzucanych przez korporacje internetowe.